Mantolama, binalarda ısı (soğuk ve sıcak hava) kaybının minimize edilmesi ve böylelikle yaşam alanlarındaki ısıl konforun sağlanması amacıyla bina cephelerinin yalıtım sürekliliği sağlanarak ısı yalıtım levhaları ile kaplanması işlemidir.

Kış aylarında ısıtma, yaz aylarında da soğutma giderlerinin düşmesine katkı sağlarken, bina içindeki rutubeti önler, sağlıklı ve konforlu bir ortam oluşturur. İç yüzeylerde terleme sonucu oluşan küfü, siyah lekeleri, sıva ya da boyaların kabarmasını engeller.

Kömür, doğalgaz gibi fosil yakıtların tüketimini azaltarak, hava kirliliğinin önlenmesine yardımcı olur, CO2 salınımını azaltır.

Mantolama işlemi binaların dış cephesini kesintisiz olarak kaplayarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller ve ısı yalıtım kayıplarını minimize eder.

Aylık enerji (elektrik, doğalgaz, odun, kömür vb.) giderlerinizi %60’a varan oranlarda düşürür. Tasarruf sağlar, birikimlerinize katkıda bulunur.

Dış cephe ve iç duvar arasındaki sıcaklık farkını minimize eder, duvar kesitinde oluşabilecek yoğuşmayı engelleyerek, beton içindeki donatıların korozyona uğramasının önüne geçer. Bu sayede binalar depreme karşı korunmuş olur.

Cepheleri olumsuz hava şartları ve güneş ışınları etkisinden koruyarak binaların ömrünü uzatır.

Olumsuz hava şartları ve mevsim koşulları dolayısıyla binaların cephelerinde zamanla görülen çatlama, kopma, kabarma, soyulma dökülme, solma vb. olumsuzluklara engel olur, böylece bakım-onarım maliyetlerini azaltır.

Binalara ısı yalıtımı sağlamakla beraber, dış cephelerin güzel ve modern bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.